Wiele osób pyta mnie o aplikacje warte zainstalowania na swoim komputerze, zwłaszcza gdy jest to pierwszy komputer z systemem macOS. Poniżej przedstawię 10 darmowych aplikacji, które powinny się znaleźć na każdym komputerze. Ten zestaw aplikacji pomoże Ci w większości codziennych zadań.
Kolejność tych aplikacji jest zupełnie przypadkowa, a aplikacje które nie zmieściły się w tym zestawieniu, być może będą inspiracją do kolejnego wpisu 😀.
Amphetamine
Dzisiejsze komputery wyposażone są w systemy oszczędzania energii, które w przypadku braku aktywności wyłączają monitor, a następnie mogą usypiać także dyski (w zależności od naszych ustawień w Preferencjach Systemowych). Zdarza się często potrzeba, by komputer pomimo braku aktywności nadal wykonywał jakąś pracę nie zważając na ustawione harmonogramy zarządzania energią. Tutaj z pomocą przychodzi Amphetamine, program znajdujący się w pasku menu, który pozwala sprawić, by tymczasowo „wyłączyć” systemy oszczędzania energii jednym kliknięciem. Do wyboru mamy kilka opcji, m.in. włączenie sesji na czas określony lub bezterminowo, póki nie wyłączymy ręcznie.
Pobierz: AppStore
Keka
Keka to program który pozwala na archiwizowanie oraz rozpakowywanie archiwum. Obsługiwane formaty to m.in.: zip, tar, 7z, gzip, dmg, iso, zstd, lrzip. Przy tworzeniu archiwum można zabezpieczyć je hasłem oraz w wygodny sposób podzielić na części o stałej wielkości. Warto zauważyć, że aplikacja dostępna jest w AppStore (płatna) oraz na stronie producenta (darmowa). Jeśli więc chcesz wesprzeć twórców możesz pobrać ją poprzez AppStore. Należy też wspomnieć, że w obydwu miejscach umieszczana jest ta sama aplikacja.
Pobierz: https://www.keka.io/pl/
VLC
Podstawowy odtwarzacz multimediów, posiadający wbudowane kodeki do wszelkich popularnych formatów, na bieżąco aktualizowany. Dodatkowo posiada wbudowane narzędzie do pobierania napisów we wszystkich językach oraz strumieniowanie wideo, co jest bardzo przydatne gdy korzystamy z serwera plików i udostępniamy zasoby w sieci domowej.
Pobierz: https://www.videolan.org/vlc/index.pl.html
Sublime Text 3
Jest to edytor tekstowy, który posiada szeroki wachlarz możliwości, głównie poprzez możliwość dodawania rozszerzeń za pomocą wbudowanego managera Package Control. Z uwagi na spore możliwości tej aplikacji, poświęciłem jej osobny wpis, w którym przedstawiam nieco więcej szczegółów.
Pobierz: https://www.sublimetext.com
OnyX
Aplikacja służąca do czyszczenia „niepotrzebnych” plików z komputera, w tym cache, logi, pamięć podręczna komponentów, CUPS jobs, raporty diagnostyczne i wiele, wiele innych. Kolejną funkcjonalnością aplikacji OnyX jest możliwość zmiany „ustawień ukrytych” m.in. dla Finder oraz Dock. Lista opcji jest bardzo długa, ale dobrze opisana w aplikacji. Moim zdaniem jest to must-have jeśli chcemy przeprowadzić konserwację komputera.
Pobierz: https://www.titanium-software.fr/en/onyx.html
AppCleaner
Co zrobić gdy chcemy pozbyć się aplikacji z komputera? Jak usunąć aplikację z systemu macOS? Standardowo robimy to przeciągając ikonę z katalogu Aplikacje do Kosza, jednak należy pamiętać, że jeśli przynajmniej raz uruchomiliśmy tę aplikację, zapisała ona już trochę plików pomocniczych, m.in. w katalogach:
~/Library/Application\ Support
przechowywane są tutaj ustawienia aplikacji, zapisane dane itd.
~/Library/Caches
przechowywane są tutaj pliki Cache
Takich miejsc jest więcej. Aplikacja AppCleaner pomaga znaleźć wszystkie takie miejsca i usunąć je wraz z aplikacją. Obsługa jest bardzo prosta, wystarczy przeciągnąć aplikację na okno AppCleaner, a aplikacja wyszuka wszystkie pliki pytając o potwierdzenie usunięcia.
🟡 Pamiętaj, że aplikacje instalowane za pomocą instalatora .pkg często posiadają przygotowane narzędzia do usuwania aplikacji z systemu. Warto wtedy wykorzystać to dedykowane narzędzie.
Pobierz: https://freemacsoft.net/appcleaner/
Cyberduck
Klient FTP, SFTP, WebDAV, Amazon S3, OpenStack Swift, Backblaze B2, Microsoft Azure & OneDrive, Google Drive oraz Dropbox. W aplikacji można tworzyć swoje zakładki które pozwalają na szybkie połączenie z ulubionymi serwerami, a integracja z Keychain Access pozwala na bezpieczne zapamiętanie haseł do zapisanych połączeń. Aplikacja dostępna jest także w AppStore jako płatna dla osób chcących wesprzeć projekt (na stronie producenta za darmo).
Pobierz: https://cyberduck.io
ImageOptim
Aplikacja służąca do kompresji zdjęć. W ustawieniach można doprecyzować jak bardzo mają być kompresowane zdjęcia, także dostępna jest opcja bezstratna. Jeśli potrzebujesz przygotować zoptymalizowane zdjęcia na stronę internetową, to narzędzie wykona pracę wyśmienicie, ponieważ średnio można uzyskać 30%-50% mniejszy plik bez widocznej straty na jakości zdjęcia. Jest to dobra alternatywa do imagemagick (narzędzia dostępnego poprzez brew).
Pobierz: https://imageoptim.com/pl
Homebrew
Nie jest to co prawda aplikacja, a manager pakietów dla systemu macOS, dzięki któremu otrzymamy dostęp do tysięcy aplikacji dostępnych z poziomu terminala. Ponadto warto sprawdzić także Homebrew Cask, czyli manager aplikacji dla macOS. Więcej szczegółów na temat sposobu użycia i możliwości opisałem w odrębnym artykule.
Zobacz: https://brew.sh
Zobacz: https://formulae.brew.sh/cask/
Duplicate Finder
Łatwo o bałagan na dysku, ponieważ w wyniku braku organizacji plików, często pojawiają się duplikaty, które niepotrzebnie zajmują cenne miejsce. Aby sobie z tym poradzić, można skorzystać z Duplicate Finder, który przeszukuje wybrane lokalizacje by wskazać powielone pliki na dysku. W łatwy sposób można je odnaleźć oraz usunąć. Jeśli szukasz więcej metod na odzyskanie miejsca na dysku, sporo pomysłów opisałem w artykule pt. Brak miejsca na dysku.
Pobierz: AppStore
Jest więcej aplikacji…
To już koniec tego zestawienia. Jeśli poszukujesz aplikacji i narzędzi, których nie znalazłeś w powyższym zestawieniu, zachęcam do zostawienia pytania w komentarzu. Ponadto coraz częściej wartościowe aplikacje lądują w AppStore, gdzie za pomocą wyszukiwarki można je w łatwy sposób znaleźć.
Mam nadzieję, że ta lista pomoże Ci chociaż po części znaleźć potrzebne aplikacje, a jeśli znasz jakieś inne lepsze alternatywy wymienionych aplikacji, także podziel się nimi w komentarzach.
Do następnego!