Wraz z upływem czasu, na naszych komputerach pojawiają się kolejne aplikacje, każda dedykowana do innego zadania. Lista zainstalowanych aplikacji ma więc raczej tendencję do wydłużania się, niż do skracania. Biorąc pod uwagę, że niektóre z nich uruchamiają się wraz ze startem systemu, może okazać się, że czas ładowania systemu jest zbyt długi, każdorazowo testując naszą cierpliwość 😩
Jak sprawdzić aplikacje uruchamiające się wraz ze startem systemu oraz rozsądnie nimi zarządzać opiszę poniżej.
Teoria
Na początek trochę teorii. W środowisku macOS istnieją 2 typy zadań uruchamianych przy starcie systemu:
- Startup Items – są to elementy uruchamiane/wykonywane przy starcie systemu, które dotyczą wszystkich użytkowników systemu
- Login Items – są to elementy uruchamiane/wykonywane przy logowaniu użytkownika, które dotyczą konkretnego użytkownika systemu
Oprócz elementów uruchamianych, wynikających ze zdefiniowanych powyżej reguł, należy pamiętać, że w systemie macOS istnieje możliwość uruchomienia systemu ponownie z przywróceniem obecnie otwartych aplikacji.
⚠️ Uwaga
Manipulowanie poniższymi plikami może spowodować poważne problemy w systemie, dlatego jest to operacja rekomendowana tylko dla użytkowników świadomych, którzy wiedzą co robią.
Pamiętaj, by nie usuwać plików od razu, a przenieść je do innej lokalizacji w celu łatwego przywrócenia w przypadku nieporządanych skutków wykonanych akcji.
Pamiętaj również o wykonaniu kopii zapasowej przed realizacją zmian.
Wszelkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność.
Startup Items
Jak wspomniałem powyżej, Startup Items to aplikacje i procesy, które zostają uruchomione wraz z systemem, jeszcze przed zalogowaniem konkretnego użytkownika. Tak więc, dotyczą one wszystkich użytkowników systemu.
Aplikacjami i procesami tymi nie da się zarządzać z poziomu Preferencji Systemowych lub innej aplikacji systemowej (są dostępne aplikacje zewnętrzne do tego, o czym poniżej), a są zdefiniowane w kilku lokalizacjach jako wpisy w postaci plików .plist.
Lokalizacje te są ukryte, więc jeśli nie wiesz jak uzyskać do nich dostęp, sprawdź tutaj.
Lokalizacje Startup Items
- /Library/LaunchAgents
- /Library/LaunchDeamons
- /System/Library/LaunchAgents
- /System/Library/LaunchDeamons
Pierwsze dwie lokalizacje zawierają głownie elementy dotyczące zainstalowanych przez użytkownika aplikacji w systemie.
Pozostałe dwie lokalizacje znajdujące się w folderze /System dotyczą głównie aplikacji systemowych, stąd należy kilkukrotnie zweryfikować plik przed jego modyfikacją.
Login Items
Pierwszym miejscem, które należy sprawdzić są Preferencje Systemowe > Użytkownicy i grupy > [wybrać użytkownika z listy] > Logowanie
Jak widać na powyższym obrazku, moja lista jest pusta. Dzięki czemu czas ładowania systemu i logowania jest odpowiednio krótszy. Niemniej można tutaj dodać te aplikacje, które chcemy mieć zawsze otwarte lub np. ustawić automatyczne połączenie z dyskiem sieciowym przy logowaniu.
Aplikacje można dodać poprzez ikonę + lub za pomocą metody przeciągnij-upuść.
Lokalizacja Login Items
Oprócz możliwości ustawienia elementów startowych z poziomu Panelu Sterowania, istnieje możliwość zdefiniowania ich za pomocą plików .plist (tak jak w przypadku elementów Startup Items), które zlokalizowane są w ~/Library/LaunchAgents/
Głównie są to wpisy tworzone podczas instalacji aplikacji. Po kilku latach używania komputera, można znaleźć tutaj sporą listę niepotrzebnych wpisów.
Aplikacja Nektony
Jeśli manualne zarządzanie wpisami jest dla Ciebie zbyt skomplikowane, z pomocą przychodzi aplikacja Nektony: App Cleaner & Uninstaller, która pozwala na łatwe zarządzanie auto-uruchamianymi aplikacjami, ale nie tylko. Dodatkowo otrzymujemy m. in. możliwość:
- usuwania aplikacji wraz z ich plikami ustawień, cache, preferencji itd. (alternatywa do AppCleaner)
- ustawienie domyślnych aplikacji, w których otwierane są konkretne typy plików (alternatywa do ustawienia z poziomu Finder)
Podsumowanie
Warto od czasu do czasu zweryfikować zawartość powyższych katalogów, dzięki czemu można przyśpieszyć działanie komputera czy posprzątać niepotrzebne aplikacje. Miałem także okazję przywracać komputery do sprawności, po tym jak użytkownik zainstalował aplikacje z „nachalnych wyskakujących alertów na stronach internetowych”. Jak się później okazywało, większość z nich posiadała wpisy w powyższych lokalizacjach, dzięki czemu mogły być automatycznie uruchomione podczas rozruchu systemu.