Homebrew czyli manager brakujących pakietów

Opublikowano

Na co dzień w pracy korzystam regularnie z wiersza poleceń, znanego jako Terminal, w którym mogę uruchomić programy które realizują sporo pracy za mnie. Niestety sporo z tych aplikacji nie jest dostępne out-of-the-box. Z drugiej strony system macOS jest stworzony dla wszystkich, a nie tylko iOS developerów, dlatego rozumiem, że taki szeroki wachlarz programów nie musi być dostępny na starcie dla każdego. Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste:

Homebrew

Manager pakietów który pozwala w prosty sposób dodać brakujące aplikacje w systemie za pomocą jednego polecenia. Więcej informacji na temat samego narzędzie znajdziesz na oficjalnej stronie Homebrew. Zacznijmy jednak od początku – zainstalujmy narzędzie używając polecenia:

/bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/HEAD/install.sh)"

Po poprawnej instalacji, manager jest gotowy do pracy. Można to dodatkowo zweryfikować za pomocą polecenia, które powinno zwrócić bieżącą wersję homebrew:

brew --version

Instaluj, odinstaluj, aktualizuj …

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, możesz zainstalować za pomocą Homebrew pierwszą aplikację. Na potrzeby przykładu weźmy Archey — aplikację służącą do prezentacji informacji o systemie. Aby zainstalować, wykonaj polecenie:

brew install archey

Po poprawnej instalacji uruchom program wpisując jego nazwę:

archey

Na ekranie terminala powinno ukazać się podsumowanie informacji o systemie.

Poniżej kilka dodatkowych poleceń, które z pewnością przydadzą się podczas korzystania z Homebrew:

brew list

Służy do listowania zainstalowanych już aplikacji za pomocą managera.

brew update

Służy do zaktualizowania samego narzędzia Homebrew.

brew upgrade

Służy do zaktualizowania zainstalowanych aplikacji. Jeśli na końcu dodasz nazwę aplikacji, zostanie zaktualizowana tylko ona.

brew help

Wyświetla pomoc i dostępne komendy.

Problemy

Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, można skorzystać z wbudowanego narzędzia służącego do naprawy, które analizuje środowisko i proponuje wprowadzenie potrzebnych zmian, często rozwiązując zaistniały problem. Do tego celu służy następujące polecenie:

brew doctor

Po zakończeniu wykonania polecenia, na konsoli ujrzymy propozycje zmian, które powinny przywrócić sprawne działanie managera.

Podsumowanie

Teraz pozostaje już jedynie wyszukanie przydatnych narzędzi, które można zainstalować za pomocą Hombrew, a jest ich wiele…

Być może wkrótce zamieszczę kolejny wpis poświęcony polecanym przeze mnie programom dostępnym poprzez Homebrew. Tymczasem zapraszam do komentowania, gdzie możecie podawać propozycje polecanych przez Was programów, które używacie poprzez wiersz poleceń. Do następnego!

Autor: macuser

Na co dzień pracuje jako iOS Developer, a w czasie wolnym uwielbia tworzyć muzykę w swoim domowym studio. Lubi czytać książki na temat psychologii, technik marketingu, oraz być ciągle na bieżąco z nowymi trendami w świecie technologii.