Jak utworzyć własne skróty klawiszowe?

Opublikowano
Klawiatura na biurku - skróty

Znajomość skrótów klawiszowych usprawnia wykonywanie wielu działań na komputerze, dzięki którym można zrealizować akcję bez konieczności wybierania jej za pomocą myszy i kursora z podręcznego menu. Każda taka akcja pozwala zaoszczędzić cenne sekundy co w przeliczeniu na tysiące takich akcji daje już wynik warty zastanowienia.

Jaki jest problem?

Poniższy tutorial przedstawię na realnym przykładzie. Wyniknął on z potrzeby optymalizacji skrótu klawiszowego w aplikacji Mail.app dla archiwizacji wiadomości. Tak się składa, że akcja ta ma już przypisany skrót w postaci ⌃ctrl + + A. Ponadto, funkcji tej używam bardzo często, a układ 3 klawiszy nie jest najbardziej wygodnym do użytku. Stąd pomysł by uprościć ten skrót do ⌃ctrl + A. Opcję + A z góry odrzuciłem, ponieważ jest to skrót zarezerwowany zawsze do zaznaczania wszystkich elementów.

Ustaw skrót klawiszowy ⌨️

Przechodząc do meritum, otwórz Preferencje Systemowe → Klawiatura → Skróty → Skróty aplikacji i kliknij w ikonę plusa (zaznaczone na rysunku poniżej).

Ekran ustawień skrótów klawiszowych

W otwartym oknie wybierz Mail.app jako aplikacja, jako nazwa menu wpisz Archiwizuj, a w polu skrót klawiszowy naciśnij ⌃ctrl + A.

Ekran menu edycji skrótu klawiszowego

Aby zweryfikować czy poprawnie wprowadziłeś zmiany, otwórz aplikację Mail.app, kliknij w pasku menu Wiadomość i obok opcji Archiwizuj powinien widnieć nowy skrót.

Ekran listy opcji w dla menu Wiadomość w aplikacji Mail.app

Podziel się w komentarzu pomysłami na inne przydatne skróty klawiszowe w aplikacjach.

Autor: macuser

Na co dzień pracuje jako iOS Developer, a w czasie wolnym uwielbia tworzyć muzykę w swoim domowym studio. Lubi czytać książki na temat psychologii, technik marketingu, oraz być ciągle na bieżąco z nowymi trendami w świecie technologii.