Postanowiłem napisać kolejny artykuł reklamujący użyteczność terminala. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak obsługiwać w prosty sposób edytor tekstowy Nano, który dostępny jest z poziomu aplikacji Terminal, zapraszam do przeczytania dalszej części artykułu, w którym krok po kroku objaśnię podstawowe możliwości tego programu.
Rozpoczynamy
Na początku uruchom Terminal. Dostępny jest on w folderze Programy -> Narzędzia lub jeśli czytałeś mój poprzedni artykuł, można przypisać skrót klawiaturowy, który będzie wywoływać okno konsoli.
Przejdź do katalogu, w którym chcesz edytować tekst
cd ~/Documents
Tworzenie pliku tekstowego
Aby uruchomić program nano wpisz w oknie terminala nano, a następnie jako parametr podaj nazwę tworzonego pliku.
nano nowyplik.txt
Po zatwierdzeniu klawiszem Enter, można zacząć pisać tekst, który chcemy zapisać w pliku.
Po zakończonej edycji tekstu wystarczy użyć kombinacji ⌃ Ctrl + X i w zależności czy chcesz zapisać plik nacisnąć N (nie) lub Y (tak). Podaną nazwę pliku należy zatwierdzić enterem. To wszystko.
Edycja pliku tekstowego
Tutaj schemat jest podobny. Po wpisaniu komendy nano podajemy nazwę pliku, który ma być edytowany. W przypadku, gdy jest to plik systemowy, potrzebne są uprawnienia administratora, które można uzyskać wpisując na początku sudo, a następnie podać hasło administratora.
sudo nano pliksystemowy
Podsumowanie
Zapewne dla większości wszystkie powyższe kroki są oczywiste, jednak postanowiłem napisać ten prosty tutorial dla początkujących, w związku z częstym wykorzystaniem programu nano w kolejnych tutorialach, które ukażą się już niebawem.