Nano – edytor tekstowy w terminalu

Opublikowano
Nano for beginner
Nano for beginner

Postanowiłem napisać kolejny artykuł reklamujący użyteczność terminala. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak obsługiwać w prosty sposób edytor tekstowy Nano, który dostępny jest z poziomu aplikacji Terminal, zapraszam do przeczytania dalszej części artykułu, w którym krok po kroku objaśnię podstawowe możliwości tego programu.

Rozpoczynamy

Na początku uruchom Terminal. Dostępny jest on w folderze Programy -> Narzędzia lub jeśli czytałeś mój poprzedni artykuł, można przypisać skrót klawiaturowy, który będzie wywoływać okno konsoli.
Przejdź do katalogu, w którym chcesz edytować tekst

cd ~/Documents

Tworzenie pliku tekstowego

Aby uruchomić program nano wpisz w oknie terminala nano, a następnie jako parametr podaj nazwę tworzonego pliku.

nano nowyplik.txt

Po zatwierdzeniu klawiszem Enter, można zacząć pisać tekst, który chcemy zapisać w pliku.

Okno aplikacji Nano
Okno aplikacji Nano

Po zakończonej edycji tekstu wystarczy użyć kombinacji ⌃ Ctrl + X i w zależności czy chcesz zapisać plik nacisnąć N (nie) lub Y (tak). Podaną nazwę pliku należy zatwierdzić enterem. To wszystko.

Edycja pliku tekstowego

Tutaj schemat jest podobny. Po wpisaniu komendy nano podajemy nazwę pliku, który ma być edytowany. W przypadku, gdy jest to plik systemowy, potrzebne są uprawnienia administratora, które można uzyskać wpisując na początku sudo, a następnie podać hasło administratora.

sudo nano pliksystemowy

Podsumowanie

Zapewne dla większości wszystkie powyższe kroki są oczywiste, jednak postanowiłem napisać ten prosty tutorial dla początkujących, w związku z częstym wykorzystaniem programu nano w kolejnych tutorialach, które ukażą się już niebawem.

Autor: macuser

Na co dzień pracuje jako iOS Developer, a w czasie wolnym uwielbia tworzyć muzykę w swoim domowym studio. Lubi czytać książki na temat psychologii, technik marketingu, oraz być ciągle na bieżąco z nowymi trendami w świecie technologii.