Pojawił mi się w głowie pomysł, by zrealizować projekt oparty na Raspberry Pi, służący do stworzenia automatyki domowej. Przy okazji z możliwością edukacji i przypomnienia sobie co nieco tematów z zakresu konteneryzacji, konfiguracji systemów linux, zagadnień sieci TCP/IP itd.
Na początek, co to jest …
Raspberry Pi
Raspberry Pi to mini komputer jednopłytkowy, który pojawił się na rynku w 2012 r., służący do prostych (ale nie tylko) zastosowań. Obecnie istnieje sporo alternatyw w segmencie komputerów jednopłytkowych, np. Odroid, Banana Pi, Orange Pi zero, Rock Pi, BeagleBoard, Pine64 etc. Niemniej można uznać, że Raspberry Pi był protoplastą ich wszystkich. Na potrzeby niniejszego projektu wybrałem Raspberry Pi 4 w wersji z 4 GB RAM, jako że leżał nieużywany na półce. Pierwsze co zauważyłem, w ciągu kilku lat model ten podrożał kilkukrotnie 😮. Być może bardziej opłacalny okaże się dziś inny model — to pewnie temat na odrębny artykuł.
Ponadto sam komputer nie wystarczy, przyda się jeszcze trochę akcesoriów do niego. Poniżej wrzucam listę akcesoriów by zbudować w miarę optymalny zestaw.
Akcesoria
- Raspberry Pi 4 (4GB RAM)
- zasilacz USB-C
- obudowa z chłodzeniem (opcjonalna, aczkolwiek bardzo przydatna; istotne by miała dobrą wentylację)
- karta pamięci microSD (np. SanDisk Ultra 32GB)
Oprócz powyższych istotnych elementów, czasem może przydać się przejściówka micro HDMI do HDMI, by podłączyć komputer do monitora (choć przez większość czasu będziemy korzystać w trybie headless) oraz dysk SSD na USB — docelowo postaramy się by komputer korzystał z dysku zamiast karty microSD, z uwagi na szybkie zużycie karty wynikające z wielu operacji zapisu i odczytu przez system operacyjny. Podana przeze mnie propozycja dysku jest minimalną opcją, dla chętnych polecam dyski m.2 w kieszeni, z większą pojemnością, które obsługując wyższą prędkość zapisu i odczytu pozwolą także na postawienie serwera plików w sieci domowej.
Podsumowanie wstępu …
Mając gotowy sprzęt, możemy zaczynać przygotowania. W kolejnym artykule wykonamy instalację systemu oraz wstępną konfigurację.