Prosty sposób na atrakcyjną stopkę mailową

Opublikowano
stopka mailowa w aplikacji Mail.app

Komunikacja za pomocą maila jest nadal jedną z popularnych form komunikacji. Wykorzystywana intensywnie w środowisku biznesowym, który wymaga, bądź premiuje bardziej profesjonalne podejście do tematu. Stopka mailowa to nierozłączny element takiego maila. Poniżej przedstawię 2 sposoby na utworzenie stopki w aplikacji Mail.app.

Stopka mailowa dla amatora

Najprostszym sposobem na ustawienie stopki mailowej jest dodanie tekstu proformatowanego, który automatycznie będzie dodawany do nowych wiadomości mailowych. Aby zdefiniować taką stopkę, otwórz Mail.app i otwórz Preferencje (skrót: + ,) . Przejdź do zakładki Podpisy, i utwórz nową stopkę za pomocą +. W prawym oknie wprowadź treść stopki, możesz wykorzystać formatowanie, takie jak pogrubienie lub kursywa. Efekt może być taki jak poniżej (odpowiednio przedstawiony ekran ustawień oraz podgląd stopki w wiadomości).

Ustawienia podpisu
Podgląd stopki w wiadomości

Po utworzeniu takiej stopki, przeciągnij ją do lewej kolumny na pozycję konta z którym chcesz jej używać.

Jak widać powyżej jest to bardzo prosty sposób na dodanie stopki, jednakże nie jest to nic wysublimowanego, ni profesjonalnego. Aby uzyskać lepszy efekt, skorzystaj z kolejnej metody.

Wersja profesjonalna

Profesjonalne stopki mailowe tworzone są często w języku znaczników HTML i dodawane do maila jako „kawałek strony”. Tak stworzona stopka pozwala na zastosowanie bardziej zaawansowane opcje formatowania, tj. ułożenie treści w formie grid’a, dodanie obrazków (np. logo lub zdjęcia), dodanie ikon do platform social media itd. Jak zatem utworzyć taką stopkę?

 1. Utwórz zwykłą stopkę – tak jak opisane w pierwszej części artykułu, jako jej treść wpisując cokolwiek.
 2. Zamknij aplikację Mail.app
 3. Otwórz Finder i przejdź do folderu ustawień aplikacji Mail – aby to zrobić, otwórz Finder i wybierz Idź → Idź do folderu… (lub skorzystaj ze skrótu ⌘ + ⇧ + G), następnie wklej poniższą ścieżkę:
~/Library/Mail
 1. Znajdź folder rozpoczynający się na V z największą liczbą, np. V5, V6, V8. Otwórz folder.
 2. Otwórz MailData/Signatures – folder ten zawiera listę wszystkich podpisów dodanych w aplikacji Mail.app.
 3. Za pomocą edytora tekstu, np. Sublime Text wyedytuj plik z rozszerzeniem .mailsignature odpowiadający Twojej uprzednio utworzonej stopce.
 4. Po zapisaniu pliku, odnajdź go w Finder, otwórz panel Informacje (np. za pomocą skrótu + I). Zaznacz opcję Zablokowany.

Po wykonaniu powyższych opcji możesz otworzyć aplikację Mail.app i Twoja nowa stopka powinna być już dostępna.

Pamiętaj, by w sekcji header umieścić następujący zapis, który pozwoli na poprawne kodowanie znaków:

Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Content-Type: text/html;
    charset=utf-8

💡 Podpowiedź: jeśli chcesz szybko znaleźć plik podpisu odpowiadający najnowszemu stworzonemu w aplikacji Mail.app, możesz posłużyć się poleceniem w terminalu, który posortuje pliki wg daty:

ls -laht

Podsumowując powyższe kroki, bardzo ważne jest aby zablokować plik z podpisem po jego edycji. Jeśli pominiesz ten krok, po otwarciu aplikacji Mail.app, może ona nadpisać treść stopki powodując problemy z jej poprawnym wyświetlaniem.

Największym problemem w tym etapie może okazać się utworzenie stopki za pomocą HTML, w końcu nie każdy musi się na tym znać. Tutaj można posłużyć się gotowymi generatorami stopek dostępnymi online.

Autor: macuser

Na co dzień pracuje jako iOS Developer, a w czasie wolnym uwielbia tworzyć muzykę w swoim domowym studio. Lubi czytać książki na temat psychologii, technik marketingu, oraz być ciągle na bieżąco z nowymi trendami w świecie technologii.