Komunikacja za pomocą maila jest nadal jedną z popularnych form komunikacji. Wykorzystywana intensywnie w środowisku biznesowym, który wymaga, bądź premiuje bardziej profesjonalne podejście do tematu. Stopka mailowa to nierozłączny element takiego maila. Poniżej przedstawię 2 sposoby na utworzenie stopki w aplikacji Mail.app.
Stopka mailowa dla amatora
Najprostszym sposobem na ustawienie stopki mailowej jest dodanie tekstu proformatowanego, który automatycznie będzie dodawany do nowych wiadomości mailowych. Aby zdefiniować taką stopkę, otwórz Mail.app i otwórz Preferencje (skrót: ⌘ + ,) . Przejdź do zakładki Podpisy, i utwórz nową stopkę za pomocą +. W prawym oknie wprowadź treść stopki, możesz wykorzystać formatowanie, takie jak pogrubienie lub kursywa. Efekt może być taki jak poniżej (odpowiednio przedstawiony ekran ustawień oraz podgląd stopki w wiadomości).
Po utworzeniu takiej stopki, przeciągnij ją do lewej kolumny na pozycję konta z którym chcesz jej używać.
Jak widać powyżej jest to bardzo prosty sposób na dodanie stopki, jednakże nie jest to nic wysublimowanego, ni profesjonalnego. Aby uzyskać lepszy efekt, skorzystaj z kolejnej metody.
Wersja profesjonalna
Profesjonalne stopki mailowe tworzone są często w języku znaczników HTML i dodawane do maila jako „kawałek strony”. Tak stworzona stopka pozwala na zastosowanie bardziej zaawansowane opcje formatowania, tj. ułożenie treści w formie grid’a, dodanie obrazków (np. logo lub zdjęcia), dodanie ikon do platform social media itd. Jak zatem utworzyć taką stopkę?
- Utwórz zwykłą stopkę – tak jak opisane w pierwszej części artykułu, jako jej treść wpisując cokolwiek.
- Zamknij aplikację Mail.app
- Otwórz Finder i przejdź do folderu ustawień aplikacji Mail – aby to zrobić, otwórz Finder i wybierz Idź → Idź do folderu… (lub skorzystaj ze skrótu ⌘ + ⇧ + G), następnie wklej poniższą ścieżkę:
~/Library/Mail
- Znajdź folder rozpoczynający się na
V
z największą liczbą, np. V5, V6, V8. Otwórz folder. - Otwórz
MailData/Signatures
– folder ten zawiera listę wszystkich podpisów dodanych w aplikacjiMail.app
. - Za pomocą edytora tekstu, np. Sublime Text wyedytuj plik z rozszerzeniem
.mailsignature
odpowiadający Twojej uprzednio utworzonej stopce. - Po zapisaniu pliku, odnajdź go w Finder, otwórz panel
Informacje
(np. za pomocą skrótu ⌘ + I). Zaznacz opcjęZablokowany
.
Po wykonaniu powyższych opcji możesz otworzyć aplikację Mail.app i Twoja nowa stopka powinna być już dostępna.
Pamiętaj, by w sekcji header
umieścić następujący zapis, który pozwoli na poprawne kodowanie znaków:
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable
Content-Type: text/html;
charset=utf-8
💡 Podpowiedź: jeśli chcesz szybko znaleźć plik podpisu odpowiadający najnowszemu stworzonemu w aplikacji Mail.app, możesz posłużyć się poleceniem w terminalu, który posortuje pliki wg daty:
ls -laht
Podsumowując powyższe kroki, bardzo ważne jest aby zablokować plik z podpisem po jego edycji. Jeśli pominiesz ten krok, po otwarciu aplikacji Mail.app, może ona nadpisać treść stopki powodując problemy z jej poprawnym wyświetlaniem.
Największym problemem w tym etapie może okazać się utworzenie stopki za pomocą HTML, w końcu nie każdy musi się na tym znać. Tutaj można posłużyć się gotowymi generatorami stopek dostępnymi online.