Terminal dla początkujących

Opublikowano
Terminal dla początkujących
Terminal dla początkujących

Dla wielu osób Terminal kojarzy się z geekami, którzy komunikują się z komputerem za pomocą niepojętych dla zwykłego śmiertelnika komend, wpisując je w czarno-białym oknie prymitywnej aplikacji. Wielu ludzi związanych z informatyką, przez większość czasu używa konsoli do pracy. Co w takim razie powoduje, że narzędzie to nie wyginęło, zostając zastąpione przez interfejsy GUI? Według mnie jest to prostota, dzięki której za pomocą jednego wyrazu wpisanego w konsoli można zaoszczędzić kilkadziesiąt sekund przeklikiwania w graficznym interfejsie. Powody, dla których warto używać tego archaicznego z pozoru narzędzia postaram się wymienić w dalszej części tego artykułu.

Aplikację Terminal.app znaleźć można w katalogu /Programy/Narzędzia

Okno aplikacji terminal
Okno aplikacji terminal

Obsługa jest prosta. Wpisane polecenie zatwierdzamy klawiszem enter, aby zostało wykonane. Próżno do tego używać myszki, jest ona tutaj zbędna. Jednak dla osób do niej przyzwyczajonych istnieje kilka tricków, które usprawnią posługiwanie się terminalem. Aby przejść w konkretne miejsce wpisanego, długiego polecenia, domyślnie należałoby za pomocą strzałek na klawiaturze przesunąć kursor w odpowiednie miejsce. W przypadku, gdy polecenie jest bardzo długie, można skorzystać z myszki i kliknąć w odpowiednie miejsce, do którego chcemy przejść trzymając wciśnięty jednocześnie klawisz ⌥ alt. Dzięki temu kursor zostanie przemieszczony do nowego miejsca.

Aby zakończyć działanie większości aplikacji w terminalu wystarczy wcisnąć klawisz „q” lub kombinację klawiszy ⌃ Ctrl + C

Poniżej przedstawiam proste programy działające z poziomu linii poleceń, które często się przydają lub pokazują możliwości tej aplikacji.

last

Za pomocą tego programu dowiemy się kto ostatnio logował się na komputerze, jak długo z niego korzystał lub kiedy komputer został włączony. Zastosowań tego narzędzia może być wiele, od kontroli rodzicielskiej, poprzez sprawdzanie godzin spędzonych przy pracy. Podobną funkcjonalność posiada program ac, który zlicza sumę godzin każdego zalogowanego użytkownika i zwraca ją w postaci dziesiętnej.

ping google.pl

Program ten wysyła zapytanie do serwera (w tym przypadku google.pl), aby dostać po pewnym czasie odpowiedź zwrotną. Program mierzy czas jaki zajęła odpowiedź oraz czy odpowiedź ta w ogóle nastąpiła, po czym wypisuje ją w oknie terminala. Dzięki temu można w łatwy sposób zdiagnozować problem niedziałającego łącza internetowego. Szczegóły ustawień wszystkich kart sieciowych można poznać wpisując polecenie ifconfig.

whois google.pl

Pozwala poznać szczegóły dotyczące domen internetowych (w tym wypadku zostaną podane szczegóły dla domeny google.pl), np. data wygaśnięcia, dane obecnego właściciela domeny, serwery do których jest ona podpięta. Proste i wygodne narzędzie, by dowiedzieć się więcej informacji o szukanej przez nas domenie.

nano

Jest to prosty edytor tekstowy, który pozwala tworzyć proste pliki tekstowe. Często używany do modyfikowania plików systemowych, gdy potrzebne są prawa administratora do zmiany zawartości pliku. Należy wtedy poprzedzić polecenie słowem sudo, np.

sudo nano mojplik.txt

Aby zakończyć pracę nad plikiem należy użyć kombinacji ⌃ ctrl + x, po czym należy potwierdzić zapisanie pliku (wpisując Y) lub odrzucić zmiany (wpisując N).

operator >>

Pozwala przekazać dane wytworzone na wyjściu jednej operacji na wejście innej operacji. Oznacza to, że za jego pomocą można np. zapisać wyświetlone dane do pliku. Przykładowo chcąc zapisać harmonogram użytkowników zalogowanych do systemu, który jest dostępny za pomocą polecenia last, wystarczy dopisać >> oraz nazwę pliku:

last >> ~/harmonogram.txt

Stworzony plik tekstowy o nazwie harmonogram.txt można znaleźć w folderze domowym użytkownika.

Say „Hello world”

Czy wiedziałeś, że Twój mac potrafi mówić? Say jest to prosta aplikacja pozwalająca wykorzystać potencjał syntezatora mowy. Alternatywnie zamiast tekstu można podać plik tekstowy, który zostanie przeczytany przez komputer, poprzez wpisanie polecenia:

say -f ”sciezka/do/pliku/mojplik.txt” 

gdzie sciezka/do/pliku należy podmienić odpowiednią ścieżką.

Tym razem starałem się przedstawić użyteczne zadania jakie możemy wykonać za pomocą terminala. Możliwości tej aplikacji są wielokrotnie większe, ale o tym w kolejnym artykule.

Macuser poleca (-10% zniżki z poniższego linku):

Advertisement

Autor: macuser

Na co dzień pracuje jako iOS Developer, a w czasie wolnym uwielbia tworzyć muzykę w swoim domowym studio. Lubi czytać książki na temat psychologii, technik marketingu, oraz być ciągle na bieżąco z nowymi trendami w świecie technologii.